تبلیغات
دست نوشته ها - مهندسی کامپیوتر - چالشهای پیش رو و اندوخته های پشت سر! | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " عمومی ، "، زمان ارسال: " 4 مهر 89 ساعت 16:52"

سلام. امروز میخوام در مورد رشته کامپیوتر دانشگاه توی مقطع لیسانس برای تازه وارد های این رشته بنویسم.

اونهایی که به کامپیوتر و کلا دیجیتالیجات (!) علاقه دارن معمولا آینده ای که برای خودشون متصور هستن درس خوندن توی رشته های مرتبط با علاقه شون یعنی کامپیوتره. توی ذهنشون هم اغلب کارکردن حرفه ای با کامپیوتر و درآمد بالای این جور کارا در حال عبور و مروره. کسی که توی این رشته میاد پیش زمینه ای که از کام‍پیوتر و بازی و نرم افزار و اینتر نت و این جور چیزا رو میبینه که قراره ۴ سال باهاش زندگی کنه و خدای هر کدوم بشه اما وقتی میاد و توی کلاس میشینه میبینه که همه ی  افکاری که توی ذهنش بوده توهماتی بیش نبودده ، اون هم از نوع فانتزی گونه. بهمین خاطر امروز میخوام از تلف شدن عمر بعضی از کسایی که با این ذهنیت میان دانشگاه جلوگیری کنم.

اگه شما هم دوست داری توی دانشگاه رشته های مرتبط با کامپیوتر رو انتخاب کنی و ادامه بدی باید یه سری اطلاعات کلی در موردش داشته باشی.


رشته های کامپیوتری دانشگاهی ۴ دسته کلی دارن :

۱. مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

۲. مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

۳. مهندسی فناوری اطلاعات (آی-تی)

۴.علوم کامپیوتر


مهندسی کام‍پیوتر سخت افزار بیشتر به سمت الکترونیک تمایل داره و در مورد نحوه کار کرد سخت افزار های مختلف و نحوه تولید و بکار گیری اونها همچنین نگهداری اونها بحث میکنه.

مهندسی آی-تی هم در مورد اطلاعات کام‍یوتری و شیوه های بهینه سازی اطلاعات و شبکه و امنیت اطلاعات و این جور چیزا بحث میکنه.

علوم کامپیوتر هم مباحث بنیادی کامپیوتر رو تحت پوشش قرار میده و بیشتر تءوریک هست تا عملی.


اما اینجا هدف باز کردن رشته مهندسی نرم افزار برای دانشجوهای ترم صفری هست که میخان بیان و مشغول شن!

تازه واردها فکر میکنن مهندسی نرم افزار در مورد استفاده از نرم افزار های مختلف بحث میکنه اما اونها سخت در اشتباها! هدف اصلی توی این رشته تولید نرم افزار هست نه استفاده از اون. برای اینکه کسی بخواد توی این رشته آدم موفقی باشه باید دید و تخیلش قوی باشه و کلا آدم توهم پذیری باشه چون قراره روی چیزی تمرکز کنه که وجود خارجی نداره، یعنی نرم افزاری که هنوز تولید نشده. علاوه بر این باید ریاضیاتش هم قوی باشه.این تجربه منه که تاپ مارک ریاضی عمومی اکثرا مال دانشجوهای بیچاره کامپیوتریه. البته بروبچ ریاضی ناراحت نشن چون این تجربه شخصیه منه!

دانشجویی که روز اول میره سرکلاس انتظار داره بره بشینه توی سایت و مشغول تجربه اندوزی نرم افزاری بشه اما وقتی میبینه همه دانشجو ها سر کلاس بدون کامپیوتر نشستن تازه میفهمه که این خبرا نیست و باید ت‍ءوری کار کنه.

همونطوری که قبلا هم گفتم یه درصد زیادی از واحد ها مربوط به ریاضیات هستن، ا ریاضیات عمومی گرفته تا گسسته و دیفرانسیل و ریاضی مهندسی و آمار و احتمال و محاسبات عددی و ... ، دیگه باید خودتون حساب کنید که چی قراره سرتون بیاد!

دسته دوم درسها درسای اختصاصی هستن که یه سریشون واقعا کمرشکن نگارش شدن و انگار مولف زمان نوشتن کتابا در حال اقامه دعوا بوده. درسهای مربوط به زبان های برنامه نویسی که با پاسکال (گلابی) شروع میشه و بعد سی پلاس پلاس و اسمبلی و اچ-دی-ال و زبان ماشین ادامه پیدا میکنه. سری سوم درسها یکمی تخصصی تر هستن : ساختمان داده، دیتا بیس ، سیستم عامل ، نظریه زبان ماشین ، معماری کامپیوتر ، مهندسی نرم افزار ۱و۲ (خداییش برای ۶ واحد خیلی زیاده) ،گرافیک ،هوش مصنوعی،ریزپردازنده و ...

فیزیک هم توی این رشته مهمه چون حدود ۱۵ واحد مستقیما یا بافاصله به فیزیک مرتبط میشه.

بخش دیگه درسها بصورت عملی هستن یعنی آزمایشگاه ها و کارگاه ها. برای ۹۰٪ درس های یاد شده کارگاه و آزمایشگاه موجود میباشد!

دروس عمومی هم که ...

روی هم رفته باید حدود ۱۴۰-۱۵۰ واحد رو توی این حوزه ها بگذرونی اما حتی کار با یک نرم افزار رو هم یاد نمیگیری. از هرچیزی سخنی هست اما خیلی سطحی و با دید کلی. اما انتخاب با خودته که کدوم نوع درس رو برس سراغش و کامل زیر و روش کنی بشی مهندس! البته بعد از ۹ ترم کامل.

پس اگه به برنامه نویسی و برنامه سازی و ساخت یافته و شی گرا و این جور چیزا علاقه نداری یا حتی ازشون متنفری سراغ مهندسی کامپیوتر نرو و دورش یه خط قرمز بکش و برو یه رشته دیگه ، اما اگه اومدی توی این رشته اولا خوش اومدی ، دوما تا میتونی تلاش کن که معدل بالای  16 و ۱۷ توی این رشته یعنی اینکه باید بری به جنگ درس و مبارزه برای زنده ماندن. در کنار تحصیل هم همیشه دنبال آموختن مطالب غیر درسی مرتبط با رایانه (!) باش که اطلاعات و دایره لغات یه مساله واقعا حیاتی توی این رشته هست.آخرین ویرایش در: " - ساعت -"
برچسب ها: "مهندسی کامپیوتر نرم افزار" ، "مهندسی کامپیوتر سخت افزار" ، "علوم کامپیوتر" ، "مهندسی فناوری اطلاعات" ، "it" ، "کارشناسی" ،

نظرات