تبلیغات
دست نوشته ها - مراحل تولید نرم افزار آموزشی | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " عمومی ، "، زمان ارسال: " 15 فروردین 88 ساعت 23:38"

* اولین مرحله احساس نیاز است. یعنی باید شرایطی پیش بیاید كه فرد یا افرادی احساس كنند، در حیطه آموزش خلائی وجود دارد كه یك نرم افزار آموزشی می تواند آن خلا را پر كند. طبیعتا این افراد كسانی هستند كه به برتری های نرم افزار آموزشی و كامپیوتر نسبت به آموزش سنتی آگاهی دارند. برای تولید نرم افرار آموزشی، اولین قدم عملی تهیه طرح اولیه، (Proposal) است. طرح اولیه معمولا توسط مدیر تولید و با همفكری دیگر اعضای تیم تهیه می شود. در طرح اولیه چندین موضوع مشخص می شود.

1-توجیه لزوم ساخت نرم افزار ازنظرعلمی واقتصادی: البته در بعضی موارد، كار پس از توجیه، آغاز می شود. این موضوع بستگی به این دارد كه سفارش كار از طرف كار فرما باشد یا تولید كننده

2-تعیین روش آموزش یا Approach كه این بخش كار بعهده برنامه ریز آموزشی، تكنولوژیست آموزشی و مدرس می باشد وبا نظارت مدیر تولید انجام می شود. (البته اگر همه این عوامل در تیم وجود داشته باشد. در غیر این صورت مدرس و مدیر تیم این كار ار انجام می دهند). این كار با توجه به مطلب و محتوای آموزش، سن، نوع و شرایط مخاطبین و همچنین شرایط تولید زمان و هزینه انجام می شود. ( نرم افزاری كه اكثر مخاطبین آن را كودكان تشكیل می دهند با نرم افزاری كه برای آموزش مدیران تهیه شده است تفاوت های زیادی خواهد داشت).

3- مشخص كردن روش كار نرم افزار و تكنولوژی های لازم.(بهتر است این مرحله همزمان با مرحله قبل انجام گیرد). این كار به عهده تیم برنامه نویسی و طراحی، تكنولوژیست آموزشی، مدرس و مدیر تولید می باشد. در این مرحله باید مشخص شود در تولید نرم افزار از چه تكنولوژی و امكاناتی استفاده خواهد شد. چه مقدار تعامل در آموزش لازم است، آیا باید بخش آزمون هم در نرم افزار گنجانده شود یا خیر، آیا لازم است سوابق كاربران نگهداری شود؟ چه میزان و در كجا فیلم، انیمیشن یا صدا لازم است؟ ایا اجرای برنامه باید بصورت خودكار(Autorun) باشد؟ و بسیاری از نكات دیگر كه این نكات نیز با توجه به مخاطبین و همچنین نوع آموزش و محتوای آن مشخص می شود.

4- برآورد هزینه، زمان و نیروهای لازم برای تولید نرم افزار.

* قدم دوم تهیه سناریوی یا(story board) كار است.این مرحله تقریبا با همكاری همه اعضای تیم انجام می شود، سناریو شامل همه مطالب موجود در نرم افزار آموزشی است. علاوه بر آن باید شرح تمام اتفاق ها، تعامل ها، آزمون ها، و حتی عوامل تشكیل دهنده اینترفیس آورده شود. تهیه متن اصلی آموزش به عهده مدرس است. وی باید با توجه به روش كار متن دروس را تهیه كند و مشخص كند كه كجا لازم است برموضوعی تاكید شود، تصویر خاصی نمایش داده شود و یا یك رویداد تعاملی بوجود آید. همچنین طرح سئوال های آزمون، پاسخ های صحیح و روش امتیاز دهی نیز با مدرس است. باهمكاری تمام اعضا بقیه (story board) تهیه میشود. باید مشخص شود كه برنامه چگونه شروع می شود. بعد از دمو چه چیزی به نمایش در می آید و . . .

پس از اصلاحات و تصویب سناریو، قدم بعدی تهیه محتوا است. بخشی از محتوا در مرحله قبل تهیه شده است. در این مرحله نقش عوامل اجرائی پررنگ تر می شود. چندین كار به موازات هم باید انجام شود. تهیه گرافیك ها و فیلم ها، ضبط صدا ها، تركیب صدا و تصویر و ویرایش فیلم ها، نوشتن برنامه اصلی، ایجاد تعامل ودر نهایت یكپارچه سازی همه مولفه ها كارهائی هستند كه باید انجام شوند. هر یك از این كار ها را در آینده بطور جداگانه بررسی خواهیم كرد.

نرم افزار پس از تولید و در حین تولید باید اشكال زدائی (Debug) شود. این كار در چند مرحله انجام می گیرد. در حین انجام كار برنامه مرتبا چك می شود تا ایراد های احتمالی و كد نویسی های اشتباه رفع شود. پس از انجام كار نیز برنامه در چند مرحله اشكال زدائی می شود. ابتدا در سطح تولید كنندگان برنامه. سپس در سطح افراد صاحب نظر. به این صورت كه نسخه ای از برنامه به همراه فرم ارزشیابی به آنان داده می شود تا با بررسی نرم افزار، فرم را تكمیل كنند. پس از رفع این اشكالات، نسخه بتا یا آزمایشی تولید می شود. این نسخه در سطح محدودی بین مخاطبین توزیع می شود. پس از گرفتن باز خورد كاربران، نسخه نهائی تولید شده و به بازار عرضه می شود.آخرین ویرایش در: " - ساعت -"


نظرات