تبلیغات
دست نوشته ها - سازدهنی - هارمونیکا - Harmonica | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " سازدهنی (هارمونیکا) ، "، زمان ارسال: " 29 فروردین 92 ساعت 02:27"
این پست شروعی هست برای یک موضوع جدید که کمتر توی وبلاگستان پارسی در موردش مطلب پیدا میشه.
یکی دو سال پیش از طریق یک لینک رسیدم به صفحه ای تحت عنوان خرید اینترنتی سازدهنی! و از اونجا که برام جالب بود یدونه سفارش دادم. این شد شروع داستان. یه مدت این ساز در حال استراحت (خاک خوردن) بود تا اینکه امسال بالاخره تصمیم گرفتم کار کردن باهاش رو یاد بگیرم. بهترین اقدام هم تهیه یه خود آموز سازدهنی بود و من با کتاب منصور پاک نژاد شروع کردم. کتاب با یه توضیح کوچیک در مورد نوت خونی شروع شده و بعد هم یه سری ملودی ساده رو ارائه میده و درس به درس مطالب پیچیده تر  و کاملتر میشه.

یه نکته مهم که این وسط وجود داره اینه که خیلیا فکر می کنن سازدهنی یه اسباب بازی هست ولی اگر یه مقدار وقت صرف کنید می بینید که تمام نوت ها رو میشه روی این ساز پیاده کرد، اونهم خیلی جالب.

موضوع اصلی این وبلاگ کامپیوتر هست و مثال هامون هم کامپیوتری. شما وقتی می خواین برنامه نویسی رو شروع کنید اول الگوریتم و فلوچارت رو یاد می گیرید. بعد کم کم برنامه های ساده رو توی ساختار یه زبان سطح بالا ادامه میدید. ساز هم همینطوریه. کسی مستقیما نمیره با یه ساز 8 یا 10 سوراخه کروماتیک شروع کنه که کلی هم آپشن داره!

ساده ترین و سرراست ترین سازدهنی موجود ترمولو (tremolo) هست.
سازدهنی ها کلا دو دسته هستن:
  1. دیاتونیک
  2. کروماتیک
دیاتونیک هم شامل خود "دیاتونیک" و "ترمولو" میشه. کروماتیک هم همینطوری چند مدل هست.

پیشنهاد من ترمولو هست. همه چیز توی دستتون هست و فقط یکم تغییر مکان لازم داره. به همین سادگی! مارک های مختلفی هم از سازدهنی به فروش میرسه: از انواع چینی مثل "ویکتوری" گرفته تا برندهای مشهوری مثل "Hohner" آلمانی. انتخاب به بودجه بستگی داره. البته با همین ویکتوری هم میشه شروع کرد و توی این شرایط اقتصادی به  صرفه نیست که هوهنر چند ده دلاری تهیه کنید. یه ترمولوی 24 سوراخ کفایت میکنه.

24 سوراخ یعنی اینکه ساز از 24 سوراخ دوتایی تشکیل شده که طیف کاملی از صدا از بم تا زیر رو شامل میشه و جمعا 48 مسیر عبور هوا داره که دوبه دو متفاوتند. ردیف پایین برای نواختن تکی و هر دو ردیف برای نواختن جمعی (حالتی مثل نواختن همزمان دو ساز مشابه) استفاده میشه و سازو کارش تقریبا مثل آکاردئون هست.

نکته مهم برای شروع اینه که باید توی سوراخهای زوج عمل مکش هوا و توی سوراخهای فرد عمل دمیدن انجام بشه تا صدا تولید بشه، در غیر این صورت فقط صدای هوا (فوت) شنیده میشه!

برای شروع هم با نوت های ساده ای مثل نسخه ساده شده موزیک "مستم مستم" شروع کنید. زمانیکه توی این نوت مهارت پیدا کردید این نسخه کامل رو اجرا کنید.

نوت به علایمی گفته میشه که روی 5 خط به نمایش در میان و به نحوه اجرا کردنشون(بسته به هر سازی متفاوته) میگن تبلچر (tab).
شماره های پایین بم هستن و شماره های بالا زیر.آخرین ویرایش در: " 3 دی 92 ساعت 14:20"
برچسب ها: "سازدهنی" ، "ترمولو" ، "دیاتونیک" ، "tremolo" ، "harmonica" ، "note" ، "نوت" ،

نظرات