تبلیغات
دست نوشته ها - برنامه مطالعه | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " درسی ، "، زمان ارسال: " 9 دی 91 ساعت 13:18"
چند روز پیش یکی از دانش آموزان از من خواست تا برنامه ای برای مطالعه روزانه ( کنکوری) با تعداد ساعات مطالعه متوسط ۳ تا ۵ ساعت تدوین کنم. من هم با یکم مطالعه و جستجو به این مطالب رسیدم:

اولین مطلب اینکه مطالعه طبق یه برنامه دقیق کار بسیار عاقلانه ولی در عین حال مشکل هست. اینکه شما راس ساعت مثلا ۱۶ کتاب بسته های ۳ (مثال) رو باز کنی  و شروع کنی دقیقا به مدت ۹۰ دقیقه روی یه برنامه کار کنی و طوری برنامه ریزی کنی که دقیقا توی ۹۰ دقیقه مبحث کامل بشه «از نظر من » نشدنی هست، مگر اینکه طرف افسر ارشدی چیزی باشه بتونه با این برنامه پادگانی کنار بیاد. طرف دیگر قضیه اینه که باید نتیجه هم داشته باشه. کنار هم گذاشتن این دوتا موضوع یعنی: impossible

از طرف دیگه با کنار گذاشتن این برنامه یه مسئله دیگه پیش میاد: چطور مطالعه کردن؟! روی هوا که نمیشه جمع بندی کرد و پیشرفت و اندازه گرفت. نظر من بجای استفاده از یه برنامه کوتاه مدت (روزانه)، استفاده از یه برنامه میان مدت (ماهانه) هست. دلیل اینکه بلند مدت رو پیشنهاد نمی کنم به این بر می گرده که شما باید آخر برنامه خودتون رو به آزمایش بسپارید. اگر آمادگی کامل نباشه بعد از یه برنامه بلند مدت امکان جبران وجود نداره و خیلی ریسکی هست.

پیشنهاد من اینه که همزمان با جلو بردن مطالعه، آزمایش رو هم انجام بدید. مثلا توی کنکور های آزمایشی که داره برگزار میشه شرکت کنید. ضعف و قدرت آزمون‌ها مهم نیست. مهم پیش روی با منابع و بودجه بندی هاست.(استراتژی اصلی)؛

همینکه شا بتونید با این برنامه ها پیش برید کفایت می کنه. ضمنا توی یه برنامه روزانه شما اگر به درسی نرسید باید از زمان سایر دروس بزنید تا جبران بشه و به نظر این خودش باعث عقب موندن از برنامه میشه.

یه نمونه از برنامه ریزی بلند مدت که از شرکت کانون فرهنگی تنظیم و ارائه شده این هست.(برای رشته کامپیوتر هنرستان+دروس عمومی):
دریافت برنامه مطالعه میان مدت کانون

کاری که این برنامه می کنه اینه که به شما میگه برای تاریخ مثلا دوشنبه دو هفته دیگه باید تا این صفحه از فلان کتاب رو بخونید چون قراره توی امتحان تستاش رو بزنید. شما می تونی توی ۵ ساعت این بودجه بندی رو تموم کنی. می تونی توی ۱۸ ساعت. بستگی به تلاش خودت داره.

ذکر این نکته هم ضرورسه که شما داری برای کنکور سرنوشت آماده می‌شی و یکمی با سیزده‌به‌در تفاوت داره. پس تلاشت رو زیاد کن.
نظر شما در مورد این نوع مطالعه چیه؟


آخرین ویرایش در: " 9 دی 91 ساعت 13:39"
برچسب ها: "مطالعه" ، "کنکور" ، "برنامه" ، "درس" ، "هنرستان" ، "کامپیوتر" ،

نظرات
amin نظری ندارم
ارسال شده در 10 دی 91 13:03

    feeruzy:

    تشکر ویژه بخاطر نظر اختصاصی دوست گرام. بسیار استفاده نمودیم. :))