تبلیغات
دست نوشته ها - معلم | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " عمومی ، درسی ، "، زمان ارسال: " 9 مهر 91 ساعت 09:18"
شغل جدید : دبیری
سرانجام امروز یه تایم آزاد پیدا کردم و توی اتاق دبیران یه مدرسه مشغول ارسال یه پست هستم، البته با یک سمت جدید: دبیری.

تجربه‌ی جالبی هست زمانیکه شما برای اولین بار به کلاس درس/کارگاه میرید و به یه جمع از نوجون‌ها روبرو میشید و باید با اونها ارتباط برقرار کنید. البته این کار یه لم داره که برای افرادی که تجربه ندارند یکمی مشکل هست. زمانیکه شما برای اولین جلسه به کلاس درس می‌روید باید یه کوچولو زهرچشم بگیرید از بچه ها تا توی طول سال راحت تر کلاس رو اداره کنید واصطلاحا کلاسداری بهتری داشته باشید.
من جلسه اول رو با معارفه شروع کردم و یکمی در مورد شیوه های یادگیری و اطلاعات عمومی صحبت کردم. یه سری مباحث رو دنبال می کردم که صدای زنگ مدرسه بلند شد. چقدر سریع گذشت!

این نکته رو به یاد داشته باشید که به محض ورود به کلاس شروع نکید به تدریس و پرسش و پاسخ. سعی کنید یکمی با بچه ها ارتباط برقرار کنید. البته یکمی هم داد و فریاد بد نیست. باعث تعجب دانش آموزان میشه. کلا یکمی اقتدار بد نیست. البته از نوع نظامی! (افسر بودن به همین درد میخوره دیگه!) البته بعدا می‌تونید روش رو یکمی تغییر بدید و یکمی با بچه ها دوستانه برخورد کنید. برنامه‌ی کاری من اینطوریه که مثلا روز شنبه ۸ ساعت با یک کلاس درس دارم و این یکمی پیچیده هست. ساعات آغازین روز خوب میگذره و یادگیری هم متوسط به بالا هست ولی هرچقدر به اواخر نزدیک میشیم کنترل سخت میشه. و البته کشش کلاس میاد پایین.

روش من برای برگزاری کلاس این هست:ابتدای کلاس با حضور و غیاب. بعدش شروع درس تئوری و بعد کار با رایانه شروع میشه و سپس ۱۰ - ۱۵ دقیقه پاییانی کلاس هم وقت آزاد برای گروه هایی که کار عملی رو به اتمام رسونده باشن. البته اداره کلاس های هنرستانهای مخصوصا کارودانش به این سادگی ها نیست. دلیلش هم نبود انگیزه در دانش آموزان برای درس خوندن هست. توی رشته کامپیوتر شما باید از مشوق‌ها استفده کنید. مثلا استفاده از اینترنت یا بازی کردن با رایانه برای گروه هایی که کارشون رو درست انجام دادن.

نکته بعدی که من این هفته بهش رسیدم اینه که برای اینکه ارزش علمی تون رو بالا ببرید همزمان با استفاده از کلمات اختصصاری تمام عبارت رو هم بیان کنید. مثلا اگر دارید شبکه درس میدین و بخش LAN رو توضیح می دید عبارت Local Aria Network رو هم روی تابلو بنویسید. هر چقدر دایره لغات شما کاملتر باشه اعتماد دانش آموزان به شما بیشار میشه. البته مواظب باشید زیاده روی نکنید و خیلی قلمبه سلمبه نبافید چون کلا ممکنه دانش آموز هنگ کنه و بیخیال درس بشه.

پرسش از دانش آموزان هم موثره خصوصا اگر قبلش اسم دانش آموز رو صدا کنید | نکته‌ش اینجاست که دانش آموز به این نکته میرسه که شما بهش توجه دارید و در ذهن شما یه دسته بندی براش درست کردید.

البته الآن امتحانات جبرانی معدود سال اولی ها هم در حال برگزاری و یکمی هم دارن تقلب میکنن. البته اگر چیزی از درس توی ذهنشون باشه!
یه نکته دیگه هم اینه که به هر شکل ممکن قراره این بچه ها دروس رو پاس کنن. چون امتحانات الان داره بدون مراقب برگزار میشه.

توجهتون به تمام دانش آموزان باشه و تمرکزتون رو بچه درس خون ها و صدالبته بیش فعالها. اگر از عهده مدیریت بیش فعال‌ها بربیاید بقیه خودشون مدیریت میشن.

یه نکته هم اینه که تنبیه نباید از آموزش و پروش حذف میشد، چون آخرین ابزار کنترل هست. تاکید روی آخرین هست و نه اولین.
البته توی کارگاه که هستید حواستون به ایمنی باشه. چون توی این سن بچه ها شوخی های عجیب غریبی میکنن. مثلا استفاده از برق شهری برای اذیت کردن. ضمنا مسولیت تجهیزات کارگاه با شماست. پس حواسا جمع!(با داد و فریاد عجیب.)

نکته کلیدی هم رفاقت با مدیر و معاون هست.(برای یه سربازمعلم اصلی‌ترین رابطه!). هرچقدر بیشتر با مغاونان و مدیر دوست باشید کارتون بهتر پیش میره و خودتون راحت ترید.

آخرین نکته هم اینه که خیلی به خودتون فشار نیارید، چون کسی قدر دانش را در این مملکت نمی داند و دانش شما سرانجام هدر خواهد رفت.

پ.ن: یه مقداری در امتحان آمار به دانش آ«وزان و نوابغ مربوطه تقلب رساندیم.


آخرین ویرایش در: " 9 مهر 91 ساعت 09:59"
برچسب ها: "کلاسداری" ، "تدریس" ،

نظرات