تبلیغات
دست نوشته ها - LCD TFT چیست؟|what's TFT LCDs? | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " عمومی ، "، زمان ارسال: " 7 تیر 91 ساعت 08:00"

صفحه نمایش کریستال مایع با ترانزیستور با غشای باریک یا «TFT» یکی از انواع LCD است که از ترانزیستور با غشای باریک استفاده می‌کند که این تکنولوژی باعث افزایش کیفیت تصویر (برای نمونه در آدرس دهی و کنتراست) می‌گردد. TFT LCD یکی از انواع LCD با ماتریس فعال است، گرچه تمامی انواع  LCD برپایه آدرس دهی ماتریسی بنا شده اند. TFT LCDها در نمایشگر تلوزیون، مونیتور‌های کامپیوتر، تلفن‌‌های موبایل، دستگاه‌های قابل حمل بازی، PDAها، دستگاه‌های ناوبری (GPS) و پروژه‌هایی از این دست استفاده می‌شوند.

نمایشگرهایی که بعنوان مثال در محاسبه گرها استفاده می‌شوند عناصر تصویری با محور مستقیم دارند.

- یک ولتاژ می تواند بر یک قسمت (segment) تاثیر بگذارد بدون آنکه بر سایر بخش‌های نمایش تاثیر گذاری داشته باشند. این کار در یک صفحه نمایش با اجزای تصویر بالا (تعداد پیکسل زیاد) نشدنی است، زیرا نیازمند ملیون‌ها ارتباط برای بالا و پایین برای هر رنگ (RGB) در هر پیکسل است.برای مرتفع کردن این مطلب هر پیکسل در چند سطر و ستون آدرس‌دهی می شود که تعداد ارتباط ها را از چندین ملیون به چندین هزار کاهش می دهد. سیم های هر سطر و ستون برای هر پیکسل به سوییچ‌های ترانزیستوری متصل می‌شوند. جریان یک سویه کاراکتری عبوری ترانزیستور از اعمال شارژ به پیکسل از کانال در میان نوسازی‌های (refresh) نمایش تصویر پیشگیری می‌کند.هر پیکسل یک خازن کوچک با لایه‌ای جدا کننده از کریستال مایع است که بین لایه‌های ‌(ایندیوم تین اکسید) ITO هادی شفاف قرار گرفته.

آرایش مدار پردازش یک TFT LCD بسیار شبیه به یک فراورده نیمه رسانا است.گرچه اغلبیک ترانسیستور سیلیکنی، درون یک بلور با لایه‌ای باریک از سیلیکن، شکل می‌گیرد اما آنها از لایه ای باریک از سیلیکن عیر بلورین که روی یک پنل شیشه‌ای ته نشین شده‌اند ساخته می‌شوند. لایه‌های سیلیکن برای نمایشگر‌های TFT ،معمولا از پروسه PECVD (ته‌نشین‌سازی افزاینده پلاسما با گازهای شیمیایی) برای ته‌نشین کردن استفاده می‌کنند. ترانزیستورها تنها کسری از مساحت هر پیکسل را اشغال می‌کنند .پایه‌ی لایه‌ی‌ سیلیکن باریک، برای اجازه دادن به نرو برای عبور کردن از میان آن با نوعی اسید سیاه می‌شود.

از Polycrystalline (بلورهای ثابت با اندازه‌های مختلف در چند لایه) سیلیکن نیز زمانی استفاده می‌شود که نیاز به کارایی بالاتری از TFT باشد. برای مثال در نمایشگرهایی با تفکیک پذیری بسیار زیاد در اندازه‌های کوچک که در پرژکتورها و یا یابنده‌ها.TFT ها با سیلیکن غیربلوری(بی شکل) در محصولات رایج با قیمت پایین بکار می‌روند درحالیکه TFTهای بلوری Polycrystalline بیشتر در محصولاتی که شیوه ساخت مشکل و قیمت بالایی دارند بکار گرفته می‌شود.

 • انواع:
 • نماتیک بهم ‌پیچ‌خورده (TN):نمایشگر نه‌چندان گران قیمت نماتیک بهم پیچ‌خورده رایج‌ترین نوع نمایشگر مصرفی است. زمان پاسخ دهی پیکسلی در پنل‌های مدرن TN برای نمایش دنباله سایه ها و مصنوعات سایه‌سازی تولید گذشته به‌قدر کافی سریع است. استفاده جدیدتر از تکنولوژی RTS (جبران/بیشتر راندن زمان پاسخ) به سازندگان اجازه می‌دهد تا کاهش مهمی در انتقال grey-to-grey داشته باشند بدون اینکه افزایش چشمگیری در زمان پاسخ استاندارد روی دهد. زمان پاسخ ۲ms و ۴ms امروزه برای نمایشگر‌های TN-بیس، پیش پا افتاده بنظر می‌رسد. نمایشگر‌های TN محدودیت زاویه‌ی دید مخصوصا در جهت عمودی دارند.رنگ‌ها در این زوایا بصورت ستونی جابجا می‌شوند. در حالت عمودی رنگ‌ها تغییر بسیاری از حالت معمولی خود خواهند داشت.

  اکثر نمایشگرهای TN برای نمایش رنگ‌‌ها از ۶بیت برای RGB یا ۱۸بیت درکل استفاده می کنند و قادر به  سایه زنی ۱۶/۷ ملیون رنگ (۲۴بیت true-color) نیستند در حالیکه از طرف کارت‌های گرافیکی قابل ارائه هستند. در عوض این پنل ها رنگ ۲۴-بیت را از طریق متد ترکیب نقطه‌ها، در میان عبارت‌ها جا می دهند،متدی که بوسیله ترکیب کردن پیکسل‌های همجوار سایه‌زنی مطلوب را شبیه‌سازی می‌کند. آنها همچنیین می‌توانند از نوعی از جا زنی موقتی به نام FRC استفاده کنند که حلقه‌هایی بین سایه‌‌ها در هر قاب جدید،برای شبیه سازی یک سایه میانی استفاده کنند. برای نمونه یک پنل ۱۸-بیتی با قابلیت جازنی، اغلب با عنوان یک صفحه نمایش ۱۶/۲ میلیون رنگ، تبلیغ می‌شوند. این متدهای شبیه سازی رنگ، برای بسیاری از افراد قابل توجه، و برای برخی دیگر دردسرساز است!سویچینگ In-Plane یا IPS: این تکنولوژی توسط هیتاچی  در ۱۹۹۶ برای بهبود مشکل زاویه دید محدود و بازتولید ضعیف رنگ در پنل‌های TN آن زمان، توسعه یافت. نام آن نیز از تفاوت اصلی آن با پنل‌های TN، که حرکت موازی  مولکول‌های بلور سیلیکن با پلین،بجای حرکت عمودی با آن بود، گرفته شده‌است. این تغییر سبب کاهش میزان پراکندگی نور در ماتریس می‌شود که به IPS زاویه دید وسیع و بازتولید رنگ بهتری می‌دهد.اولین تکرار IPS دچار زمان پاسخ‌دهی آهسته و نسبت تباین (کنتراست) پایین بود اما بازبینی های بعدی بهبودهایی برای این تازه‌وارد ایجاد کرد. بدلیل زاویه دید وسیع و بازتولید درست رنگ (بدون تغییر رنگ در زاویه عمودی)، IPS در نمایشگرهای فوق العاده حرفهای هنرهای تصویری هدف قرار گرفت و بکار گرفته شد هرچند با افت قیمت آن به نظر میرسید که به خوبی درجریان اصلی بازار قرار گیرد.تکنولووژی IPS به پاناسونیک فروخته شد.انواع دیگر نمایشگر‌ها عبارتند از:

 • سوییچینگ فیلد حاشیه‌ی پیشرفته(Advanced fringe field switching -AFFS)
 • تراز عمودی چند دامنه‌ای(Multi-domain vertical alignment-MVA)
 • تراز عمودی الگومند (Patterned vertical alignment -PVA)
 • دید عالی پیشرفته (Advanced super view -AVS)
 • سوییچ کننده خطی پلین (Plane Line Switching -PLS)


 • اصول ایمنی: کریستال مایع بکار رفته در نمایشگرها سمی بوده و نباید استفاده شده یا با پوست تماس پیدا کنند. تکه‌های شکسته شده نمایشگر‌ها باید به سرعت با آب و صابون شسته شوند. گرچه برخی از نمایشگرهای جدیدتر از مواد غیر سمی استفاده می کنند. ضمنا نور زمینه کاتد سرد که در بسیاری از نمایشگرها استفاده میشود جیوه است که سمی می‌باشد، خصوصا زمانیکه گرم باشد و در زمان استفاده بشکند.  آخرین ویرایش در: " 30 خرداد 91 ساعت 02:47"
  برچسب ها: "نمایشگر" ، "ال سی دی" ، "lcd" ، "tft" ، "سیلیکن" ، "ترانزیستور" ، "TN" ، "IPS" ، "color" ، "16 mcolor" ، "256k" ، "AFFS" ، "MVA" ، "PVA" ، "AVS" ، "PLS" ، "هیتاچی" ،
  در این ارتباط بخوانید: "منبع
  نظرات