تبلیغات
دست نوشته ها - یک لپ‌تاپ برای هر کودک | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " لینوکس ، عمومی ، "، زمان ارسال: " 26 آذر 90 ساعت 04:38"
ماموریت یک لپ تاپ برای هر کودک "OLPC" قدرت بخشیدن به آموزش کودکان در کشور‌های در‌حال توسعه بوسیله  لپ‌تاپ‌های متصل به هم برای کودکان مدرسه‌ای است.بدین سبب ما به مردمانی نیاز داریم که به این کار اعتقاد داشته باشند و آموزش برای کودکان سراسر جهان را یک "حق" بدانند، نه یک "امتیاز".

این یک پروژه‌ی لپ‌تاپی نیست، پروژه‌ای آموزشی است!
در سال ۲۰۰۲ پرفسور دانشگاه ام.آی.تی ، "نیکلاس نگروپونته" تجربه ای دست اول از تغییر نحوه زندگی کودکان و خانواده‌هایشان در مناطق دور افتاده کامبوج بوسیله لپ‌تاپ‌های متصل به‌هم، بدست آورد. ایده بعمل آمد: اگر هر کودک در هرکجای جهان به یک کامپیوتر دسترسی داشته باشد چه پتانسیلی آزاد خواهد شد؟ و چه مشکلاتی حل خواهند شد؟ این سوالات سرانجام به بنیاد یک لپ‌تاپ برای هر کودک هدایت شد و سبب تولید لپ‌تاپ های XO گردید.

پی‌نوشت:
ترجمه و توضیح :‌دست نوشته‌ها
ماموریت OLPC ملموس کردن معنی آموزش، بیانگری صریح و پویش برای دو ملیارد کودک در کشور‌های در حال توسعه است که دسترسی کمی به آموزش دارند یا به‌کل دسترسی ندارند. با هزینه ۲۰ دلار در سال (در مقایسه با ۷۵۰۰ دلار برای کودکان امریکایی) امکان دستیابی به آموزش ممکن می شود. با اهدا یک لپ‌تاپ ارزان متصل یا XO می توان به کودکان تصویری از دنیای بیرون را هدیه داد. دسترسی به منابع زیادی از اطلاعات و ارتباط با سایرین و بستری برای آینده‌ای روشن. و ما همچنین به این کشورها در راه ارتقاء منابه لازم آموزشی، برای قدرت دادن به کودکان کمک می کنیم.

متنی که مطالعه کردید برنامه جهانی یک لپتاپ برای هر کودک است که از طرف بنیاد "OLPC" دنبال می شود. ذکر این نکته نیز جالب است که هم اکنون (اواخر سال ۲۰۱۱) تعداد ۳۴۳ عدد لپ تاپ XO در ایران وجود دارد. پس کمک به این پروژه، کمک به کودکان ایرانی و نیز کمک به ایرانی آبادتر و پیشگام‌تر در آینده‌ای نچندان دور است.

در ارتباط با سخت افزار این لپ‌تاپ‌ها هم این نکته جالب به نظر می‌رسه که  این دستگاه ها قابلیت خوانایی بالایی در نور مستقیم خورشید رو دارن، چون قراره توی مناطق دور افتاده ای کار کنن که هیچ کلاسی برای گرد هم جمع شدن کودکان وجود نداره.(لبخندی تلخ!)

در ضمن این لپ‌تاپ‌ها با دسکتاپ sugar کار می کنن و چون قدرت پردازش بالایی ندارن، Xfce رو میشه روی اونها نصب کرد. توزیع فدورا هم پیشفرض روی اونها نصب شده.(گلی به جمال لینوکس!)

برای دونیت کردن این پروژه و خرید هر لپ‌تاپ XO ، دویست دلار لازمه که برای یک کلاس ۱۰ نفری توی یک روستا مبلغ هنگفتی نیست! البته اگر خیرین مدرسه ساز بدنبال حک کردن نام خودشون بر روی تابلوی یک مدرسه در فلان منطقه‌ی پایتخت نباشن!


آخرین ویرایش در: " 26 آذر 90 ساعت 04:46"
برچسب ها: "XO" ، "OLPC" ،
در این ارتباط بخوانید: "OLPC وبسایت
نظرات