تبلیغات
دست نوشته ها - Xfce | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " لینوکس ، "، زمان ارسال: " 12 آذر 90 ساعت 03:41"
‏Xfce (با تلفظ صحیح ایکس‌ اف سی ای) یک نرم افزار رایگان محیط رومیزی (دسکتاپ) برای یونیکس و سایر شبه‌یونیکس‌ها از جمله لینوکس، سولاریس و BSDها است که سرعت و سبک بودن را هدف گرفته است، هرچند به جذابیت و استفاده آسان نیز تمایل دارد.نسخه فعلی آن (Xfce 4.8) تقریبا‌ً پیمانه‌ای (ماژولار) و قابل استفاده مجدد است. این محیط از پکیج‌ها و اجزاء جداگانه ای تشکیل شده که به‌همراه یکدیگر یک محیط تمام‌تابعی رومیزی را تشکیل می‌دهند.هر‌چند آن‌ها را می توان بصورت مجموعه‌های جداگانه انتخاب و شخصی سازی کرد. ‌Xfce معمولا برای داشتن دسکتاپی مدرن و امروزی روی سخت افزارهای قدیمی یا معمولی استفاده می‌شود.


پی‌نوشت‌ها:
۱.این مطلب در وبلاگ "
دست‌نوشته‌ها" تهیه و منتشر شده و کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز هست.
۲.ترکیب Arch Linux و XFCE رو به همه‌ی لینوکسی‌ها پیشنهاد میدم. سرعت، زیبایی ،سبکی!
۳.تصویر  هم دسکتاپ فعلی خودم هست!

۴. در پست های بعدی شخصی سازی این دسکتاپ رو تشریح خواهم کرد.
۵.نظر هم فراموش نشه!

‏Xfce بر پایه‌ی ابزارهای ‌GTK+2 استوار است (همانند GNOME) و از Xfwm بعنوان مدیریت پنجره‌ها استفاده می‌کند. تنظیمات آن کاملا بر اساس حرکات موس است و از دسترسی اتفاقی نیز مخفی است.برای راه‌اندازی Xfce به ۴۰‌MB مموری (RAM) نیاز داریم که نسبت به GNOME Shell و KDE Plasma Desktop مقدار قابل توجهی است.این پروژه در سال ۱۹۹۶ تحت عنوان (XForms Common Environment) توسط اولیور فوردَن شروع شد. پس از بازنویسی ابزارهای XForm  تغییر یافت، هرچند نام آن زنده ماند ولی توسعه دهنده ها نام "Cholesterol Free Desktop Environment" را بر آن نهادند که به شهرت نام اولیه نرسید و تنها ۱۷۴۰۰ بازدید از پایگاه غیر رسمی آن تا نوامبر ۲۰۱۱ توسط گوگل ثبت شد.

برنامه ها و اپلیکیشن‌های اصلی آن عبارتند از :
‏Xfmedia بعنوان یک پخش کننده موسیقی، ‏Xfprint بعنوان مدیریت چاپ و Xfburn که یک رایت کننده CD و DVD است. Mousepad نیز ویرایشگر متن این محیط است. برای مدیریت رخداد ها و تقویم نیز Orage طراحی شده است. پخش کننده تصاویر نیز که برپایه‌ی پلاگین‌های Gstreamer بنا شده، Parole نام دارد.برنامه مدیریت فایل نیز بصورت پیشفرض Thunar است که از برنامه سبک Xarchiver برای مدیریت آرشیو استفاده می کند.

نمونه‌ای از این دسکتاپ سبک و سریع و زیبا را نیز مشاهده کنید:

Xfce
Xfce 4.8
آخرین ویرایش در: " 25 آذر 90 ساعت 20:50"
برچسب ها: "Xfce" ، "Arch" ، "Xfmedia" ، "‏Xfprint" ، "Xfburn" ، "Mousepad" ، "Gstreamer" ، "Parole" ، "Xarchiver" ، "Thunar" ، "linux" ، "لینوکس" ،
در این ارتباط بخوانید: "تارنمای رسمی XFCE
نظرات
AMIN MOKHLESAM HAJEEEEEEEE
ارسال شده در 12 آذر 90 10:30

    feeruzy:

    ما بیشتر مهندس!