تبلیغات
دست نوشته ها - نسل دوم یا سوم ؟ | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " عمومی ، "، زمان ارسال: " 6 آذر 90 ساعت 15:09"
در این مقاله می‌خواهیم مقایسه‌ای بین فناوری‌های مختلف شبکه‌های بی‌سیم موبایل ارائه بدیم.

"‏GPRS" یا "General Packet Radio Service" یک سیستم انتقال بسته برای سیستم های موبایل نسل دوم یا GSM است. به کمک این سرویس کاربران دستگاه های همراه مانند موبایل و لپ تاپ می‌توانند در هر مکان و بصورت ۲۴‌ساعته ارتباط خود را با اینترنت برقرار کرده و از خدمات این شبکه استفاده کنند.

پی‌نوشت‌ها:
۱.فناوری های بعدی مثل نسل چهارم یا "4G" در زمانی دیگر مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
۲. +ADSL در حد EDGE! واقعا که!

برای محاسبه هزینه در این سیستم از واحد حجم به جای زمان استفاده می شود، بدین شکل که ابتدا کاربر مقدار مشخصی حجم مثلا ۲ گیگابایت را بر روی دستگاه خود رزرو کرده و سپس این حجم را در زمان مقتضی استفاده می کند.  سرعت این ارتباط در حدود ۶۰ تا ۸۰ کیلوبیت در ثانیه برای کلاس‌های ۴+۱ یا ۳+۲ در حالت دریافت پکیج ها است. سرعت آپلود یا ارسال مقداری کمتر است.برای استفاده از این سرویس کاربر باید ابتدا یک گره اتصال "APN" بر روی دستگاه خود ایجاد کرده و از طریق آن به شبکه متصل شود. این سرویس به "2G" یا نسل دوم مشهور است.

‏GPRS برای اتصال همیشگی به اینترنت و مرور وب‌سایت‌ها کافیست اما راضی کننده نیست.

"EDGE" یا سرعت افزایش یافته برای تحول جی اس ام یا "EGPRS" فناوری مشابه به "GPRS" است که امکان اتصال به اینترنت را برای دستگاه‌های همراه فراهم می‌کند البته با قابلیت اطمینان و سرعت بیشتر. این فناوری در سال ۲۰۰۳ در شبکه های موبایلی مطرح شد. EDGE یکی از خدمات نسل سوم یا "3G" است ولی بدلیل اختلاف سرعت بالا نسبت به خدمات معمول نسل سوم آن را نسل ۲.۵ یا "2.5G" نامیدند. حداکثر سرعت در این اتصال ۲۳۶/۸ کیلوبیت بر ثانیه در حالت چهار بخش زمانی و ۴۷۳/۶ کیلو‌بیت‌بر‌ثانیه در حالت ۸ بخش زمانی است که بسیار بیشتر از نسل دوم است.

‏"3G" یا نسل سوم نیز شبکه ای با فناوری سلولی است که علاوه بر امکان مکالمه و فرستادن و دریافت صدا توانایی بالایی در ارسال و دریافت بسته ها در شبکه دارد و این به معنی اینترنت با سرعت بالا است.این فناوری می‌تواند منطقه بزرگت‌تری را نیز پشتیبانی کند. علاوه بر اینترنت پر سرعت قابلیت‌های بیشتری از نسل سوم انتظار می‌رود از جمله :امکان برقراری تماس، موقعیت یابی، مکالمه تصویری و ...

سرعت این شبکه بطور معمول برابر ۳ مگابیت در حالت ساکن و ۱۲۸ تا ۳۴۸ کیلو بیت در حالت حرکت است.


آخرین ویرایش در: " 6 آذر 90 ساعت 15:22"
برچسب ها: "2G" ، "2.5G" ، "3G" ، "نسل‌دوم" ، "نسل‌سوم" ، "GPRS" ، "EGPRS" ، "EDGE" ،

نظرات
مریم سلااااااام
خوبین ؟؟؟
به ما هم سر بزنین خوشحال مشیم
ارسال شده در 6 آذر 90 18:59