تبلیغات
دست نوشته ها - گنو چیست؟ | برنامه نویسی + لینوکس و متن باز + روزنوشت + موسیقی

نویسنده: "feeruzy ارسال شده در: " لینوکس ، "، زمان ارسال: " 11 آبان 90 ساعت 01:14"
گنو یک سیستم عامل شبه یونیکس است که تحت عنوان پروژه گنو توسعه داده شده است که به افق «سیستم  نرم افزاری سازگار یونیکس بیس» که بطور کامل در میان نرم‌افزارهای رایگان تشکیل شده می نگرد.

لوگوی گنو


پی نوشت‌ها :
تهیه و ترجمه : licence.mihanblog.com
منابع استفاده شده : ویکی پدیا.
*هیچ نشانه ای از جنبش اسلامی گنو در بنیاد نرم افزار آزاد پیدا نشد!
توسعه گنو در سال ۱۹۸۳ توسط ریچارد استالمن آغاز شد و تمرکز آن روی بنیاد نرم افزار آزاد بود.آخرین نسخه انتشار یافته از گنو، نسخه آلفا گنو ۰.۴۰۱ است که در اول ایپریل ۲۰۱۱ ارائه شده است. ویژگی این نسخه، هسته یا کرنل آن است. سایر کرنل های غیر گنو که اغلب به عنوان کرنل لینوکسی شناخته شده اند می توانند به همراه گنو استفاده شوند.بنیاد نرم افزار های آزاد زمانیکه از لینوکس به همراه ابزارها و خدمات گنو استفاده شود، حمایت کرده و آن را بعنوان گونه ای از گنو ترویج می دهد که به اصطلاح «گنو/لینوکس» مطرح است.

گنو مخفف عبارت «گنو یونیکس نیست» است، دلیل این انتخاب این گونه است: گنو بر اساس یونیکس طراحی شده است اما با یونیکس تفاوت دارد.تفاوت در استفاده از نرم افزار های آزاد و استفاده نکردن از کدهای بسته یونیکس است.

برنامه هایی که تحت عنوان گنو انتشار میابند با نام پکیج های گنو یا برنامه های گنو شناخته می شوند.اجزای اصلی سیستم گنو متشکل است از: کلکسیون کامپایلر گنو «GCC»، خدمات دودویی گنو «binutils»، پوشش اصلی «shell»، کتابخانه سی گنو «glibc» و هسته خدمات گنو «coreutils».

توسعه دهندگان در پورت کردن برنامه ها و خدمات گنو مشارکت کرده اند که اکنون در سایر سیستم عامل ها همچون BSD ها، سولاریس و  mac os x استفاده می گردند.

پروژه گنو پیشنهاد می دهد که مشارکت در ارجاع دادن حق مولف برای بسته های گنو برای بیاد نرم افزار های آزاد صورت گیرد، هر چند این کار الزامی نیست.

قوانین کپی رایت، حق اصلی را برای مولف و توزیع کننده اصلی حفظ می کند، اما بنیاد نرم افزار آزاد گواهینامه ای برای نرم افزار های گنو نوشته که مجوز کپی کردن و توزیع دوباره را برای فرد مجاز می داند.آخرین ویرایش در: " 25 آبان 90 ساعت 15:08"
برچسب ها: "گنو" ، "لینوکس" ، "GNU" ، "linux" ، "GCC" ،
در این ارتباط بخوانید: "تارنمای رسمی گنو
نظرات